Nowości

Jan Hrynkowski, Chcę być malarzem
Jan Hrynkowski, jeden z formistów, snuje opowieść o czasach swej młodości. Dla nas, chcących poznać w relacji naocznego świadka wydarzenia towarzyszące narodzinom nowoczesnej polskiej sztuki, jego wspomnieniowe dzieło posiada ogromną wartość. To dzięki zapiskom tego typu możemy wejść w epokę, poczuć jej klimat, tak naprawdę zrozumieć ludzi, z ich codziennymi problemami, troskami i radościami. Książka stanowi także ważny przyczynek do dziejów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w dekadzie poprzedzającej odzyskanie niepodległości przez Polskę. Niezwykle barwny sposób, w jaki Jan Hrynkowski opisuje uczelnię i jej profesorów, koresponduje z jego twórczością malarską, w której, po zakończeniu swego formistycznego epizodu, zwrócił się w stronę koloryzmu. O malarskim kunszcie autora wspomnień przekonuje wybór reprodukcji, dokonany przez Światosława Lenartowicza.

INFO
język publikacji: polski
opracowanie: Michał Pilikowski
wybór ilustracji: Światosław Lenartowicz
redaktor prowadząca: Małgorzata Płazowska
projekt graficzny: Michał Bratko
format: 17 x 24 cm
liczba stron: 200
ISBN 978-83-66564-66-4
rok wydania: 2022

ARTSTORE Cena 40,00 zł

„Elementy. Sztuka i Dizajn” nr 2.
W drugim numerze „Elementów” staramy się prześledzić, jakie formy przyjmuje i jakie zmiany zapowiada rosnące zainteresowanie ezoteryką w sztuce i dyscyplinach z nią sąsiadujących. Nasz temat ujęliśmy w słowach „Ciemne karty”, zapożyczając ten tytuł z pracy katowickiej grupy Oneiron. Naszym zdaniem tytuł ten doskonale streszcza to, o czym chcemy opowiedzieć: skrywają się w tym i pesymizm dotyczący przyszłości, i odniesienie do czasów minionych, a także symbolizowana przez czerń głębia, jak również symbolika samych kart, czyli zdania się na wyrocznię, poszukiwanie odpowiedzi na dręczące nas pytania we wróżbach, a w efekcie – zdanie się na przypadek. Lecz czym on jest?„Elementy. Sztuka i Dizajn” to czasopismo artystyczno-naukowe wydawane dwa razy w roku przez Wydawnictwo ASP w Krakowie w wersji online i drukowanej. Tytuł nawiązuje do fragmentów wiedzy, które kompletujemy stosownie do wybranych przez nas zadań i tematów z zakresu sztuk wizualnych, kultury audiowizualnej i współczesnej humanistyki. Elementy wiedzy teoretycznej i sztuk wizualnych, które są dla siebie komplementarne, zazębiają się, układają się w obraz kultury współczesnej.

INFO
język publikacji: polski
autorzy tekstów: Justyna Andrzejewska-Baśnik, Paweł Baśnik, Piotr Mras, Maja Dobiasz-Krysiak, Aleksandra Grzemska, Agata Małodobry, Jakub Kornhauser, Mateusz Kula, Marta Kudelska, Veronika Hapczenko, Wiktoria Kozioł, Zofia Krasnopolska-Wesner, Agnieszka Kuczyńska, Magdalena Ujma, Jakub Woynarowski, Henryk Waniek
projekt graficzny: Michał Bratko
format: 24 x 17 cm
liczba stron: 264
ISSN 2720-2291
rok wydania: 2022

ARTSTORE Cena 45,00 zł